Εάν αποφασίσετε την δημιουργία της δικής σας ΚοινΣΕπ και έχετε μια καλή ιδέα που πληροί τα κριτήρια του νόμου 4430/2016 ελάτε σε επαφή μαζί μας από εδώ για να σας βοηθήσουμε με την 12χρονη εμπειρία μας στον τομέα της Κοινωνικής Οικονομίας και στην Δημιουργία άνω των 640 Επιτυχημένων ΚοινΣΕπ
![](http://koinsep.org/wp-content/uploads/2016/09/images-6-250x175.jpg)
Έγκριση ολοκλήρωσης της πράξης µε τίτλο «∆ηµιουργία και λειτουργία Κεντρικού Μηχανισµού Υποστήριξης της ανάπτυξης και προώθησης των Κοινωνικών Συνεταιριστικών Επιχειρήσεων (Κοιν.Σ.Επ.) και ευρύτερα των πρωτοβουλιών της Κοινωνικής Οικονοµίας» και κωδικό ΟΠΣ 450593.
Η Περιφέρεια Αττικής (∆/νση Αναπτυξιακού Προγραµµατισµού) συµµετείχε ως εταίρος στην Πράξη «∆ηµιουργία και λειτουργία Κεντρικού Μηχανισµού Υποστήριξης της ανάπτυξης και προώθησης των Κοινωνικών Συνεταιριστικών Επιχειρήσεων (Κοιν.Σ. Επ.) και ευρύτερα των πρωτοβουλιών της Κοινωνικής Οικονοµίας» σύµφωνα µε τις υπ’ αριθµ. 165/2013 και 38/2015 αποφάσεις του Περιφερειακού Συµβουλίου.
Η σύνθεση του εταιρικού σχήµατος ήταν η ακόλουθη:
- Ελληνική Εταιρία ∆ιοικήσεως Επιχειρήσεων (ΕΕ∆Ε) – Συντονιστής εταίρος (leader)
- Περιφέρεια Αττικής
- Τ.Ε.Ι. Αθηνών
- Κέντρο Επιχείρησης και καινοτοµίας ‘BIC Αττικής’
- Εθνικό Κέντρο Κοινωνικών Ερευνών (ΕΚΚΕ)
Οι στόχοι της παρέµβασης ήταν:
- Η δηµιουργία ενός Κεντρικού Μηχανισµού Υποστήριξης της ανάπτυξης και προώθησης των Κοιν.Σ.Επ. και ευρύτερα των πρωτοβουλιών της Κοινωνικής Οικονοµίας
- Η δηµιουργία ενός εθνικού παρατηρητηρίου για την Κοινωνική Οικονοµία και την Κοινωνική Επιχειρηµατικότητα,
- Η υποβοήθηση στην δηµιουργία Περιφερειακών Μηχανισµών Υποστήριξης των Κοιν.Σ.Επ. σε περιφερειακό επίπεδο
- Η διατύπωση και πρόταση θεσµικών παρεµβάσεων. Η υλοποίηση του φυσικού αντικειµένου ολοκληρώθηκε το Νοέµβριο 2015.
Discover more from ΔΙΚΤΥΟ ΚοινΣΕπ
Subscribe to get the latest posts sent to your email.