Εάν αποφασίσετε την δημιουργία της δικής σας ΚοινΣΕπ και έχετε μια καλή ιδέα που πληροί τα κριτήρια του νόμου 4430/2016 ελάτε σε επαφή μαζί μας από εδώ για να σας βοηθήσουμε με την 12χρονη εμπειρία μας στον τομέα της Κοινωνικής Οικονομίας και στην Δημιουργία άνω των 640 Επιτυχημένων ΚοινΣΕπ
![](http://koinsep.org/wp-content/uploads/2018/08/images-18-600x312.jpg)
Θέμα: Παραχώρηση χρήσης ακινήτου Δήμου Κάσου στην Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείρηση Κάσιος ΚΟΙΝΣΕΠ (download)
Στην Κάσο και στο Δημοτικό Κατάστημα σήμερα 16 Αυγούστου 2018 και ώρα 11:00 π.μ συνήλθε σε τακτική συνεδρίαση το Δημοτικό Συμβούλιο Κάσου, μετά από την υπ’ αριθμόν 1966/10-8-2018 πρόσκληση της Προέδρου του Δημοτικού Συμβουλίου σε καθένα από τους Δημοτικούς Συμβούλους καθώς και στη Δήμαρχο Κάσου σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 67 του Ν. 3852/2010.
Πριν τη συζήτηση του 4ου θέματος της ημερήσιας διάταξης αποχώρησε ο Δ.Σ Φραγκούλης Δημήτριος και προσήλθε ο Δ.Σ Νικολάου Ιωάννης.
Εισηγούμενη το 4ο θέμα της ημερήσιας διάταξης η Πρόεδρος ενημέρωσε το Σώμα για το αίτημα της Κοινωνικής Συνεταιριστικής Επιχείρησης Κάσιος ΚΟΙΝΣΕΠ σχετικά με την έγκριση παραχώρησης χώρου του Δήμου Κάσου για τη χρήση έδρας . Στο άρθρο 185 του Ν3463/2006 (Α΄11) μετά την παράγραφο 2, προστίθεται παράγραφος 2Α ως εξής:
«Με απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου που λαμβάνεται με την απόλυτη πλειοψηφία του συνολικού αριθμού των μελών του, επιτρέπεται να παραχωρείται δωρεάν η χρήση Δημοτικών ακινήτων σε φορείς Κοινωνικής και Αλληλέγγυας οικονομίας του Ν.4430/2016 (Α΄205) που έχουν την έδρα τους ή ασκούν τη δραστηριότητά τους στον οικείο Δήμο, για την ενίσχυση της τοπικής και κοινωνικής ωφέλειας, όπως αυτή ορίζεται στην παρ.3 του άρθρου 2 του Ν 430/2016. Η διάρκεια της παραχώρησης δεν μπορεί να υπερβαίνει τα πέντε (5) έτη. Μετά τη λήξη της πενταετίας επιτρέπεται η απευθείας εκμίσθωση του ίδιου ακινήτου στον παραχωρησιούχο φορέα Κοινωνικής Αλληλεγγύης και Οικονομίας , κατόπιν αίτησής του , σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης β΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 192. Σε περίπτωση παράβασης των όρων της παραχώρησης ή των διατάξεων του Ν 4430/2016 , η παραχώρηση ανακαλείται με απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου , η οποία λαμβάνεται με την απόλυτη πλειοψηφία των παρόντων».
Προτείνεται η παραχώρηση του πρώτου ορόφου της οικείας Σγουρδαίου για τη χρήση έδρας της Κοινωνικής Συνεταιριστικής Επιχείρησης Κάσιος ΚΟΙΝΣΕΠ
Η Πρόεδρος κάλεσε το Σώμα να αποφασίσει σχετικά
• Το Δημοτικό Συμβούλιο μετά από διαλογική συζήτηση και αφού έλαβε υπόψη του • την εισήγηση της Προέδρου • Τις σχετικές διατάξεις του άρθρου 185 του Ν3463/2006 (Α΄11) , την παράγραφο 2 και την παράγραφο 2Α
ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΟΜΟΦΩΝΑ
1. Να παραχωρηθεί στην Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείρηση Κάσιος ΚΟΙΝΣΕΠ, για χρήση έδρας επιχείρησης ο πρώτος όροφος της οικείας Σγουρδαίου. 2. Σκοπός της παραχώρησης είναι η στέγαση των υπηρεσιών που θα παρέχει η Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείρηση Κάσιος ΚΟΙΝΣΕΠ 3. Η παραχώρηση θα ισχύει μέχρι το τέλος της θητείας της Δημοτικής αρχής 4. Η απόφαση μπορεί να ανακληθεί με όμοια απόφαση Δημοτικού συμβουλίου .